مقالات

معرفی شرکت ارائه دهنده فناوری های حمل و نقل خودران؛ Waymo

شرکت های حمل و نقل خودران شرکت برنا

شرکت ارائه دهنده فناوری‌های حمل‌و‌نقل خودران؛ Waymo

شرکت زیر مجموعه‌ی آلفابت، Waymo یک شرکت ارائه دهنده‌ی فناوری خودران است که به عنوان پروژه‌ی خودروهای خودران گوگل در سال 2009 فعالیت خود را آغاز نمود. این شرکت شاید بهترین ارائه دهنده‌ی خدمات تاکسی‌های خودران، (waymo one ) شناخته شده باشد که در بهترین منطقه‌ی Phoenix در محدوده‌ی AZ راه اندازی شده است. به تازگی نیز در سانفرانسیسکو و نیویورک سیتی پیشروی کرده است.

فراتر از این سرویس، برنامه Waymo Via در حمل‌و‌نقل خودکار به صورت خاص در حمل‌و‌نقل بار تمرکز دارد. در تابستان 2021، این شرکت اعلام کرد که قصد دارد عملیات حمل‌ونقل خودران خود را افزایش دهد، یک مرکز حمل‌و‌نقل در Dallas ایجاد کند و با Ryder برای مدیریت ناوگانش همکاری کند.

این شرکت با حمایت بازیگران کلیدی مانند آلفابت، گوگل، Andreessen Horowitz ، T. Rowe Price ، Tiger Global Management و سایر، مبلغ هنگفت 5.7 میلیارد دلار را از این سرمایه‌گذاران ‌خطر‌پذیر جمع آوری کرده است. در ادامه بیشتر با روند شکل‌گیری و توسعه‌ی این شرکت از ابتدا تا کنون آشنا می‌شویم.

 

داستان شکل گیری و توسعه‌ی Waymo

در سال 2009؛ پروژه ماشین خودران گوگل آغاز شد

Waymo با خودروهای Toyota Prius خود چالشی را آغاز نمود تا در ده مسیر 100 مایلی بدون توقف، رانندگی کند. ماه‌ها بعد، Waymo موفق شد مایل‌های خودران بیشتری را نسبت به قبل رانندگی نماید.

در سال 2015؛ اولین سواری کاملا خودران در جاده‌های عمومی

 تیم تحقیقاتی Waymo که خودروهای کاملاً خودران را با Firefly بررسی نمودند. این خودروها دارای سنسورهای سفارشی، کامپیوتر، فرمان و ترمز بودند، البته بدون فرمان و پدال.

در این سال، Steve Mahan، که از نظر قانونی نابینا است، اولین سواری کاملاً خودران جهان را در جاده‌های عمومی در آستین،  در محدوده‌ی TX انجام داد.

در سال 2016؛ Waymo به یک شرکت مستقل ارائه دهنده‌ی فناوری رانندگی خودران تبدیل شد

Waymo زیر نظر Alphabet به عنوان یک شرکت فناوری رانندگی خودران با مأموریت ایجاد امنیت و راحتی برای افراد و اشیا در هنگام سفر، تأسیس شد.

Waymo Firefly vehicle

 

در سال 2017؛ بهره برداری از مینی‌ون‌های هیبریدی Chrysler Pacifica  با قابلیت هدایت خودکار انجام شد

Waymo در سال 2017  با FCA همکاری نمود تا یک نسخه اصلاح شده از مینی‌ون‌های هیبریدی Chrysler Pacifica را به ناوگان خود معرفی نماید. این عکس، اولین وسیله نقلیه‌ی Waymo  است که بر روی یک پلتفرم تولید انبوه ساخته شده و برای Waymo Driver طراحی و با آن یکپارچه شده است.

 همچنین در سال 2017؛ برنامه Early Rider Waymo آغاز شد

برای این برنامه از ساکنان محدوده AZ واقع در Phoenix ، دعوت شد تا در اولین آزمایش عمومی وسایل نقلیه خودران به Waymo بپیوندند. بازخورد آنها در کمک به شکل دادن فناوری، خدمات و تجربه‌ی مشتری Waymo کاملا ضروری بوده است.

Waymo One riders

 

در سال 2018 ؛ Waymo One در Phoenix راه اندازی شد

Waymo اولین سرویس حمل و نقل خودران تجاری در جهان را با نام Waymo One راه‌اندازی نمود.

Waymo One app

در سال 2019؛ تعداد سواری‌های کاملاً خودران در Waymo One افزایش یافت.

Waymo ارائه سواری کاملاً خودران برای مسافران منتخب Waymo One در منطقه مترو Phoenix را آغاز نمود.

Waymo One rider exiting vehicle

Waymo در سال 2020 Waymo Via کامیون آزمایشی خودران را به منطقه‌ی نیومکزیکو و تگزاس توسعه داد.

Waymo محصول Waymo Via را به عنوان واحد تجاری خود که به جابه‌جایی کالا اختصاص داده شده بود، معرفی نمود. Waymo برنامه‌های آزمایشی حمل‌ونقل و تحویل محموله را انجام داد و بررسی نمود که چگونه شرکای لجستیکی‌اش می‌توانند کالاها را با خیال راحت‌تر و کارآمدتر با Waymo Driver جابه‌جا کنند.

در سال 2020 خدمات خودروهای خودران فقط برای مسافران در محدوده‌ی مترو Phoenix برای عموم مردم ارائه شد.

امروزه، هر کسی در ایالات متحده می‌تواند برنامه Waymo One را مستقیماً دانلود کند (در Google Play و اپ استور موجود است) و فوراً از یک سواری کاملاً مستقل در منطقه خدمات Waymo بهره‌مند شود.

None

در سال 2021 برنامه تحقیقاتی SF Trusted Tester Waymo آغاز شد.

Waymo به یک گروه اولیه از سانفرانسیسکویی‌ها اجازه داد از خدمات مسافربری خودرانش برای نیازهای روزمره خود استفاده کنند و در عین حال بازخورد ارزشمندی را فراهم آورد که به شکل‌دهی آینده‌ی «تحرک و جابه‌جایی» کمک می‌کند.

اطلاعات مهم شرکت  Waymo در یک نگاه

Total funding raised: $5.7B

Stage: Unattributed VC

Year founded: 2009

Country: USA

Recent partners: Ryder System, Daimler, Fiat Chrysler

منابع:

https://waymo.com/company/

دیدگاهتان را بنویسید